Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας ΙΤΕ/ΙΕΧΜΗ
passepartoutΙνστιτούτο Επιστημών Χημικής Μηχανικής English versionpassepartout
passepartout
bg_inside_main_left
passepartout
bg_LeftMenuTop_big
bg_LeftMenuBottom_big



passepartout
passepartout
ArrowRightRed
Βρίσκεστε εδώ: Σχολικό Βραβείο ΙΤΕ/ΙΕΧΜΗ 2006-2007
youarehere2
 

Σχολικό Βραβείο ΙΤΕ/ΙΕΧΜΗ 2006-2007

Το Σάββατο 21 Απριλίου 2007 στις εγκαταστάσεις του Ερευνητικού Ινστιτούτου Χημικής Μηχανικής και Χημικών Διεργασιών Υψηλής Θερμοκρασίας (ΙΕΧΜΗ) του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας (ΙΤΕ) πραγματοποιήθηκε, για τέταρτη συνεχή χρονιά, ο Διαγωνισμός Σχολικών Βραβείων του ΙΤΕ/ΙΕΧΜΗ με την παρουσίαση των μαθητικών εργασιών και την απονομή βραβείων στις καλύτερες Επιστημονικές & Τεχνολογικές Εργασίες. Οι εργασίες εκπονήθηκαν από μαθητές Γυμνασίων, Λυκείων & ΤΕΕ της Δυτικής Ελλάδας και Ιονίων Νήσων.

Στον διαγωνισμό συμμετείχαν 15 εργασίες. Τα έργα των μαθητών φιλοξενήθηκαν στο χώρο του Ινστιτούτου από τις 11:00 έως τις 17:00, όπου οι επισκέπτες μπορούσαν να τα περιεργαστούν και να συζητήσουν με τους μαθητές και τους καθηγητές τους. Κάθε εργασία κατά την παρουσίασή της συνοδευόταν από επεξηγηματική αφίσα, ενώ σε παράλληλη συνεδρία όλες οι ομάδες μαθητών παρουσίασαν προφορικά τις εργασίες τους στην αίθουσα σεμιναρίων του Ινστιτούτου. Η Επιτροπή Αξιολόγησης (αποτελούμενη από ερευνητές του ITE/ΙΕΧΜΗ και Καθηγητές του Πανεπιστημίου Πατρών) απένειμε τα ακόλουθα βραβεία:

Κατηγορία Γυμνάσια
Α΄ Βραβείο ΙΤΕ/ΙΕΧΜΗ: Γυμνάσιο Βάρδας, το οποίο συνοδεύτηκε από χρηματικό έπαθλο 1.500 ευρώ:
Τίτλος έργου: «Ρύπανση υπογείων νερών»
Καθηγητής: Ανδρέας Μολφέτας.
Μαθητές: Έλενα Αγγελοπούλου, Αικατερίνη Βραχνή, Κωνσταντίνα Αγγελή, Διονυσία Γούργαρη, Κωνσταντίνος Αγγελής, Σοφία Καλαμπόκη, Γρηγόριος Παπαδιαμαντόπουλος, Βασίλειος Τσαλούφης, Ευφροσύνη Τζιτζογλάκη, Αλεξάνδρα Ψηττά, Στεφανία Στεφανοπούλου, Δημήτριος Σπατιώτης, Νικολίτσα Γεωργακοπούλου, Παναγιώτα Καρνάτσου.

Β΄ Βραβείο ΙΤΕ/ΙΕΧΜΗ: 2ο Γυμνάσιο Πατρών, το οποίο συνοδεύτηκε από χρηματικό έπαθλο 1.000 ευρώ:
«Παγιδεύοντας τη φύση ανακαλύπτουμε τη γνώση»
Καθηγήτρια: Αγγελική Γαριού.
Μαθητές: Κολοβούρης Εμμανουήλ, Κουκούλης Ευθύμης, Κουνέλης Νικόλαος, Κρίκης Νικόλαος, Μιχαλόπουλος Κυριάκος, Νικολόπουλος Σπύρος, Νιφόρας Δημήτριος, Ορφανού Χρυσοβαλάντω - Φανή.

Κατηγορία Λύκεια
Α΄ Βραβείο ΙΤΕ/ΙΕΧΜΗ: Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Πύργου, το οποίο συνοδεύτηκε από χρηματικό έπαθλο 1.500 ευρώ:
«Το χρονικό του άχρονου χρόνου (τα ρολόγια των αρχαίων Ελλήνων)»
Καθηγητής: Κωνσταντίνος Κοτσανάς.
Μαθητές: Βλάχος Σπύρος, Τζοίτης Γεώργιος, Τζίμης Χρήστος, Καράμπελα Ελπίδα, Κουρελέση Γεωργία, Σαλαγιάννη Μαρία.

Β΄ Βραβείο ΙΤΕ/ΙΕΧΜΗ: 3ο Γενικό Λύκειο Πάτρας, το οποίο συνοδεύτηκε από χρηματικό έπαθλο 1.000 ευρώ:
«Προσομοιωτής ουράνιου θόλου»
Καθηγητής: Νικόλαος Γιαννακόπουλος
Μαθητές: Αθανάσιος Κούλης, Θεοφάνης Λαμπίρης, Σοφία Λιανού, Μάριος Μαρούδας, Σπυρίδων Μαρούδας, Σοφία Μαυρογένη, Χρήστος Μητρόπουλος, Σοφία Μπούσια, Παναγιώτα Μπινιέρη, Αλέξιος Σακελλαρόπουλος.

Γ΄ Βραβείο ΙΤΕ/ΙΕΧΜΗ: Αρσάκειο Ενιαίο Λύκειο Πάτρας, το οποίο συνοδεύτηκε από χρηματικό έπαθλο 500 ευρώ:
«Η πόλη μου, η Πάτρα»
Καθηγήτρια: Όλγα Σταυρουλοπούλου
Μαθητές: Σπύρος Ανδρουτσέλης, Μαριάννα Αντζουλάτου, Κρυσταλίνα Διονυσοπούλου, Αλεξάνδρα Καϊπαλέξη, Αικατερίνη Καραδημήτρη, Αρτέμιδα Κολιοπούλου, Ειρήνη Κουτροπούλου, Πανωραία Κωστή, Σταύρος-Εμμανουήλ Πανούτσος, Μαρία Παπαδάκη, Αναστασία Παπαλεωνίδα-Πούντζα, Παναγιώτα Ρεβελιώτη, Αικετερίνη Ρέλλου, Ζαχαρένια Ρηγοπούλου, Σωκράτης-Δημήτριος Χρονόπουλος.

Έπαινος ΙΤΕ/ΙΕΧΜΗ: Ενιαίο Λύκειο Καστριτσίου.
«Κατασκευή πυραύλου»
Καθηγητής: Γιώργος Παπαλεξίου.
Μαθητής: Χάρης Βούρτσης.

Έπαινος ΙΤΕ/ΙΕΧΜΗ: Γυμνάσιο Μεσοβουνίων με ΛΤ.
«Παραγωγή βιοντίζελ»
Καθηγητές: Δημήτρης Παπαδημητρίου, Μαριάνθη Κούκη.
Μαθητής: Παναγής Ντονάδος.

Κατηγορία ΤΕΕ
Α΄ Βραβείο ΙΤΕ/ΙΕΧΜΗ: 1o TEE Πύργου, το οποίο συνοδεύτηκε από χρηματικό έπαθλο 1.500 ευρώ:
«Τηλερομπότ»
Καθηγητές: Αθανάσιος Πανόπουλος, Νικόλαος Αδαμόπουλος.
Μαθητές: Χρήστος Διονυσόπουλος, Ιωάννης Καρράς, Δημήτρης Κωνσταντάκος, Γεώργιος Λαμπρόπουλος, Κωνσταντίνα Γεωργούλη, Δήμητρα Καριώρη, Ελπίδα Τριαντοπούλου.

Έπαινος ΙΤΕ/ΙΕΧΜΗ: 1o TEE Πύργου.
«Σεισμογράφος με Η/Υ»
Καθηγητές: Αθανάσιος Πανόπουλος, Νικόλαος Αδαμόπουλος.
Μαθητές: Γεώργιος Γεωργόπουλος, Σοφία Δημητροπούλου, Αικατερίνη Κωστοπούλου, Νικολέττα Γιαννοπούλου, Γεώργιος Κακαλής, Γεώργιος Μπουλούτας, Γεώργιος Γιαννικόπουλος.

Έπαινος ΙΤΕ/ΙΕΧΜΗ: 5ο ΤΕΕ Πατρών.
«Karagioz goes digital»
Καθηγητές: Λάμπρος Τσαμπράς, Νικόλαος Θωμάς.
Μαθητές: Χρήστος Μπόμπολας, Αναστασία Ρήγα, Αντώνιος Αλεξανδρόπουλος, Παναγιώτης Γκολφινόπουλος.

Τέλος, η καθηγήτρια Χημείας του Γυμνασίου Βραχναιΐκων, κα Ελισάβετ Καπαγερίδου, παρουσίασε μαζί με τους μαθητές της ένα θεατρικό δρώμενο, στο οποίο γίνεται προσπάθεια να ζωντανέψουν οι χημικές οντότητες και η συμπεριφορά τους.

 

Φωτογραφικό Αρχείο

Πρόγραμμα Παρουσίασης Εργασιών 21 Απριλίου 2007

Συμμετοχές στο Διαγωνισμό

Εγκύκλιος ΥΠΕΠΘ

Αφίσα του Διαγωνισμού

Δήλωση Συμμετοχής

Οδηγός του Διαγωνισμού

Παραδείγματα Εργασιών

Παράδειγμα Αφίσας

Φάκελος Υποψηφιότητας

*Τα χρηματικά έπαθλα θα απονεμηθούν κατά 75% στην ομάδα των μαθητών και 25% στον επιστημονικό υπεύθυνο

 

 
bg_inside_main_right
passepartout
main_bottom2
passepartout  
passepartoutΙΤΕ/ΙΕΧΜΗ, Οδός Σταδίου, Πλατάνι, Τ.Θ. 1414, 26504 Πάτρα
passepartoutΤηλ.: 2610.965.300 E-mail: info@iceht.forth.gr
passepartout
w3chostmasterpassepartout
passepartout© Copyright 2007 ΙΔΡΥΜΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΕΡΕΥΝΑΣ, All rights reserved.

passepartoutΕπικοινωνία | Τηλεφωνικός Κατάλογος | Σύνδεσμοι | English